Zakończenie roku szkolnego

Unia Europejska ...?

2013-05-02

   Unia Europejska (UE) to rodzina demokratycznych państw europejskich, których celem jest wspólna praca na rzecz pokoju i dobrobytu. Jest to organizacja jedyna w swoim rodzaju. Państwa członkowskie przekazują stworzonym przez siebie wspólnym instytucjom część swoich kompetencji, tak aby decyzje w określonych sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania mogły być podejmowane w sposób demokratyczny na szczeblu europejskim. To połączenie suwerenności zwane jest również "integracją europejską".

Historyczne korzenie Unii Europejskiej sięgają okresu II Wojny Światowej. Idea integracji europejskiej narodziła się po to, by zapobiec na zawsze podobnym zbrodniom i zniszczeniu. Pierwszy jej projekt przedstawił Minister Spraw Zagranicznych Francji, Robert Schuman, w dniu 9 maja 1950 roku. Data ta została uznana za dzień narodzin obecnej Unii Europejskiej i co roku 9 maja jest obchodzony jako Dzień Europy.

   Pierwotnie Unia składała się jedynie z sześciu krajów: Belgii, Niemiec, Francji, Włoch, Luksemburga i Holandii.

Dania, Irlandia i Wielka Brytania przystąpiły do UE w 1973 roku,

Grecja w 1981 roku,

Hiszpania i Portugalia w 1986 roku,

a Austria, Finlandia i Szwecja w 1995 roku.

w 2004 roku nastąpiło  największe do tej pory rozszerzenie UE o 10 nowych krajów, w tym Polskę,

w 2007 roku do UE wstępują Rumunia i Bułgaria,

w lipcu 2013 roku przystąpi Chorwacja.

  W początkowym okresie współpraca między krajami UE dotyczyła handlu i gospodarki, lecz dziś obejmuje również wiele innych dziedzin naszego codziennego życia, takich jak prawa obywatelskie, zapewnienie swobody, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, tworzenie miejsc pracy, rozwój regionalny, ochrona środowiska naturalnego, globalizacja, praca dla każdego.

  Unia Europejska od pół wieku zapewnia stabilność, pokój i dobrobyt. Pomogła podnieść standard życia, zbudowała wspólny rynek obejmujący całą Europę, wprowadziła nową walutę europejską euro, i wzmocniła głos Europy w świecie .
  Zjednoczeni w różnorodności: Europa to kontynent o wielu odmiennych tradycjach i językach, lecz również o wspólnych wartościach. Instytucja Unii chroni te wartości. Przyczynia się ona do współpracy między narodami Europy, promując jedność przy jednoczesnym zachowaniu różnorodności oraz zapewniając, by decyzje były podejmowane jak najbliżej obywatela.

Ojcowie  zjednoczonej Europy:


Robert Schuman – premier i minister spraw zagranicznych Francji.


Jean Monnet – francuski polityk, dyplomata i ekonomista.


 

Konrad Adenauer – kanclerz Republiki Federalnej Niemiec

Symbole Unii Europejskiej

 

Flaga


Hymn:

„Oda do Radości”

 poemat Fryderyka Schillera,

muzyka IX Symfonia  Ludwiga van Beethovena


Motto:

„Zjednoczeni w różnorodności”


Maskotka:


 Syriusz najjaśniejsza gwiazda na niebie

d/l





Galeria

Powiększ zdjęcie